O nas
Jesteśmy miłośnikami gór, wędrowania, wspinania i podróżowania. Zrzeszamy członków pochodzących z Polonii całego świata. Jesteśmy w Austrii pierwszym polonijnym stowarzyszeniem integrującym rodaków, których pasją są góry. Nasza siedziba jest w Wiedniu, ale działamy w górach całego świata.


Celem naszego stowarzyszenia jest, aby członkowie działali wspólnie w górach, dobierając się pod względem celów – uwzględniając swoje  indywidualne umiejętności, potrzeby oraz możliwości.


Zorganizowaliśmy parę wyjazdów, m.in. na Kaukaz, do Meksyku, krajów Ameryki Południowej, Azji, Stanów Zjednoczonych. Organizujemy każdego roku uroczyste rozpoczęcia i zakończenia sezonu wspinaczkowego; zawsze z ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. Również wspólne wspinanie w skałach czy górach.


Bardzo wielu Polaków przychodziło do nas z różnych pobudek. Cześć chciała spróbować wspinania, inni szukali partnerów do wędrówek, podróżowania, wspólnych wypadów na narty. Także rozmowy przy ognisku lub grillu i planowanie wspólnych wyjazdów były formą spotkań integracyjnych; budujących relacje partnerskie.
    

23 lutego 2015 odbyło się pierwsze spotkanie wspinaczkowe na hali, a już w styczniu 2017 odbyło się spotkanie założycielskie Polskiego Stowarzyszenia Górskiego ALPEN, które umocowało się prawnie 21.01.2017 roku – prezesem została mgr Beata Walaszek.
Wyłoniliśmy 4 referaty: wspinaczki sportowej, alpejski, turystyczny i narciarski.


10.10.2017 podpisaliśmy umowę partnerską z  ÖTK Österreichischer Touristenklub z Wiednia i zostaliśmy włączeni do stowarzyszenia jako jedna z sekcji zagranicznych. Umowa ta dała nam ochronę prawną oraz zdrowotną od skutków wypadku podczas działania w górach; ponieważ nasza aktywność sportowa może mieć też  przykre skutki. Od momentu zapłacenia składki członkowskiej, jesteśmy ubezpieczeni na wypadek akcji poszukiwawczo–ratowniczej w górach. Mamy prawo do zwrotu kosztów rehabilitacji, transportu, ewentualnej renty inwalidzkiej, jak również kompensaty na wypadek śmierci.


Pojawiły się artykuły o naszej działalności górskiej w wiedeńskiej polskiej gazecie i na portalach społecznościowych, i tam można przeczytać relacje z wyjazdów. Każdy członek może u nas się zaangażować w działalność stowarzyszenia.
 

Serdecznie zapraszamy.

icoStatut PSG Alpen

Zarząd PSG ALPENPrezes
Beata Walaszek


Wice Prezes
Krzysztof Wołk


Skarbnik
Ireneusz Firganek


Sekretarz
Katarzyna Rzeźniewska
Skontaktuj się z nami:
pl at
Impressum
PSG Alpen © 2024